Е, мисля че се ориентира – днес продължаваме с темата от по-миналата седмица и ще споделя с теб КАК да се възползваш от тайният еликсир за по-добро храносмилане и ти, с точни инструкции и рецепти.
И ако мислиш, че приготвянето им изисква поне докторантура по химия или пък да се превърнеш в професор Снейп от училището по магия и вълшебство Хогуордс – то грешиш. Приготвянето на горчивка в домашни условия е лесно като детска игра, а единственото, което ти трябва за целта са няколко базови съставки и… търпение :)))
А днес продължаваме с темата от миналата седмица и ще споделя с теб КАК точно да си приготвиш горчивка вкъщи с подръчни средства.
Но преди това – добрата новина – горчивката е нещо, което не само, че всяка една от нас може да си направи сама вкъщи, но и процесът е изключително лесен. Това е една от малкото рецепти, които не изискват никакви, ама никакви кулинарни умения, за да се забърка и имайки предвид ползите за здравето от нея, които споделих с теб миналата седмица, ще си е направо грехота да не я приготвиш и ти.
За целта ще ти трябват само:
– горчиви билки, подправки и други елементи за овкусяване,
– качествен алкохол с над 50% съдържание на алкохол, като например водка, бренди или домашна ракия
– един буркан и търпение…
А за самото приготвяне на домашна горчивка имаш 2 варианта:
– да използваш готова рецепта и да спазиш точните инструкции за време на накисване и пропорции на съставките или
– да накиснеш различни билки и продукти една по една и да се правиш на луд учен в кухнята и да ги смесваш, когато са готови. Изборът е твой.
Обикновено като за начало, аз препоръчвам готовите рецепти с по-лесни комбинации и малко съставки. Като например, горчивка от кафе и шоколадови зърна! Звучи приятно, нали! Ще добавя рецептата под видеото. Но професионалистите в сферата винаги предпочитат самостоятелните тинктури, защото различните съставки изискват различно време за накисване, за да се извлекат максимум вкус и аромат.
В случая ще подходя като към начинаещи и ще споделя техниката за приготвяне на микс, но ако те интересува и по-професионалният метод – остави коментар под видеото във фейсбук и ще направя тема и за него.
И така, правим домашна горчивка с микс от съставки. За целта – вземи малък буркан, добави в него елементите по рецепта и ги залей с алкохол. Златното правило в случая е пропорцията, която е 1 част сушени билки към 5 части алкохол или 1 част свежи билки към 2 части алкохол. И не препълвай буркана, защото билките могат да си увеличат обема и горчивката ти да прелее.
Важно правило в случая е използваният алкохол да е с високо процентно съдържание на алкохол, като препоръките са за около 50 процента алкохол, но в краен случай може да използваш и 45. Подбери най-качествният възможен алкохол, все пак го правиш за себе си. Добри варианти са водка, бренди, ром или както казах преди малко – качествена домашна ракия.
Но да се върнем на рецептата – след като залееш съставките, остави буркана на плота в кухнята, но НЕ на директна слънчева светлина и разклащай леко буркана всеки ден, за да може ароматите да се смесят. Остави така за около 2-3 седмици, след това прецеди внимателно през двойна марля или филтър за кафе. Алколната тинктура прехвърли в съд от тъмно стъкло и прибери в хладилник.
От тук насетне пак имаш 2 варианта – може да оставиш нещата както са или може съставките да минат през още една процедура с вода, за да ги изтискаш буквално до край.
Ако се спреш на втория вариант – изсипи ги в малък съд, залей ги с вода, която трябва да е наполовина на използвания алкохол, кипни на котлона и остави да се запарват за около 20 минути. След това охлади, прехвърли отново в буркан и остави на плота в кухнята за още 1 седмица, като отново разклащаш всеки ден.
След това прецеди и смеси водната запарка с алкохолната тинктура и върни в хладилника. Изчакай поне 3 дни, за да премахнеш всичко, което може да изплува на повърхността като прецедиш отново през марля и горчивката ти е готова за консумация!
По желание може да й добавиш малко подсладител, от типа на мед, меласа или захарен сироп, но не прекалявай с него, все пак целта е напитката да е горчива на вкус, а не да я превръщаме в сладък ликьор.
И Voila! Имаш си храносмилателен елексир, от който можеш да добавяш по половин чаена лъжичка разреден във вода или друг алкохол към всяко хранене и да черпиш максимума от ценните вещества в храната, която ядеш.
А сега запретвай ръкави и отивай да си сглобиш един! Следващата седмица пък ще споделя и кои са най-добрите билки и подправки за храносмилателни горчивки и има ли специални формули за кърмещи мами!
А ето и обещаните рецепти:
Горчивка с кафе и какао
10 части кафе на зърна
3 части какао на зърна или люспи
1 част портокалови корички
1 част канела
Натроши всички съставки, залей ги с алкохол по избор и остави за 2 седмици на плота в кухнята.
На финала тази горчивка ухаеше превъзходно и реших да не я разреждам с вода, а я оставих само в тинктурата от алкохол. В този й вариант се използват по 10-20-30 капки преди и/или след хранене разредени във вода или друг алкохол, защото е смъртоносно горчива :))
Лимонена горчивка
1 цял лайм
1 среден размер глухарче с корена и листата
1/2 пръчка канела
2 с.л. корен джинджифил
Нарежи всички съставки на дребно, залей с алкохол по избор и остави за 2 седмици на плота в кухнята.
Тази реших да я разгърна и да използвам двойната система, включваща и запарка. Съответно прецедих съставките, прибрах алкохолната тинктура в хладилник, залях останало с вода, колкото да се покрие, кипнах, оставих да се запарва 20 минути, охладих и оставих на плота за още 1 седмица. После ги комбинирах и съхранявам в хладилник.
Бон апети!