След като наруших темпото на сайта и стартирах годината с тази статия, смятам че е редно да се върна в правия път и днес е време за резюме на всичко, което се случи тук през 2017 (от здравословна гледна точка), за да съм сигурна, че не изпускаш нещо :))
И започвам, разбира се, с протоколите (ако имаш нужда от разяснение какво точно е протокол и какво е програма, виж тук). И така, за 2017 имаме публикувани следните
безплатни протоколи и програми
– протокол при проблемна кожа
– протокол при остеопороза
– протокол при ПМС, пременструален синдром и
– протокол при хроничен стрес, adrenal fatigue.
Моля, пиши, с кои протоколи да продължа тази година :))) В момента работя по хипофункция на щитовидна жлеза, какво друго?
При програмите пък, имаме следните публикации:
– Clean start, за започване на годината
– Хранене за младост и красота
– Елиминационна безлектинова програма
– Противо-възпалителна програма
– Програма при пропускливи черва
– При доминантен естроген
– и програма за подобряване на храносмилането
Скоро очаквай безплатна програма при чревен дисбаланс и напълно завършена елиминационна програма. Предполагам, че и програма Хашимото е очаквана от мнозина и ще я подготвя през 2018.
Други публикации
От гледна точка на интересни материали, подсещам за някои, които според мен са важни и не пречи да ги поглеждаме от време на време:
– Връзката между микробиома, депресиите и раздразнителността
– Средиземноморската диета, отблизо
– Важна информация за пребиотиците (включва примерен хранителен режим)
– Всичко за лактозната непоносимост
– Какво е гел-вода и защо всички трябва да знаят за нея
– 15 идеи за лесни и вкусни закуски
И от гледна точка на ценни вещества, имаме отделни материали за:
– Как да черпиш максимум ценни вещества от всичко
– Пробиотиците – как се приемат, какво е добре да знаеш и всеки щам каква роля изпълнява
– Пребиотиците – кои храни са богати на пребиотици и колко от тях трябва да си набавяме седмично
– Омега 3, и по-специално – колко омега 3 да приемаме на ден
– Витамин Д – видове, как да си го набавим и от колко на ден имаме нужда
– Глюкомананът, фибри за отслабване
– Топ 3 ползи от приема на колаген
– Всичко за активния въглен
– В витамините, защо са важни и как да си ги набавим
– Bacillus coagulant, булдогът сред пробиотиците
– Молекулата за здраве и красота: хиалуронова киселина
И много други, разбира се! Това са само акцентите и гледайки ги, мисля че 2017 беше една разкошна година от гледна точка на материали, но ще се постарая 2018 да е още по-добра :))) А сега,
няколко идеи за здравословен старт на 2018
Елиминационна програма
За всички, които я пожелаха – тази година ще публикувам тук напълно завършена Елиминационна програма. Това като цяло е програма максимум, която е сборна от няколко други програми и има 3 самостоятелни модула, които преливат един в друг:
Модул 1 – програма за подобряване на храносмилането. Абсолютно задължително начало за всяка програма и протокол, защото както вече знаем – ако храносмилането не работи оптимално, всичко останало може да е безсмислено (като например да се бориш с хранителни непоносимости, при положение, че организма не разгражда адекватно протеините в храните, а неразградените протеини водят до непоносимости). Време за изпълнение – 1 месец.
Модул 2 – програма за чревен баланс, която ще е комбинация от програмата при пропускливи черва и корекция на чревен дисбаланс. Ще я публикувам по-късно този месец. Време за изпълнение – 1 месец.
Модул 3 – елиминационна програма, която включва, както е ясно от името й – елиминация на храни за определен период от време и след това захранването им. Време за изпълнение – минимум 2 месеца.
Тук, в сайта вече има качен Модул 1 (програма за подобряване на храносмилането), до края на месеца очаквай и Модул 2 (чревен баланс), а февруари месец и Модул 3. Така че, ако искаш да стартираш годината с Елиминационна програма – действай смело, всичко необходимо ще е тук навреме.
Имай предвид, че публикуването на модулите един по един не е случайно. Идеята е да не се изкушаваш да прескачаш някои от тях, защото са изключително важни точно в тази си последователност. А за подробна информация защо е важно да са изпълнени един след друг, акцентите от тях и за евентуални въпроси и отговори – може да заповядаш на 20-ти януари на лекцията ми по темата по време на Зимния фестивал.
Clean start
И за хората, които не искат да провеждат Елиминационна програма, Clean start е изключително добро начало на 2018 и аз лично вече започнах с нея, като ще комбинирам програмата с тренировъчен режим.
Програма Clean start е изцяло обновена, разширена и допълнена, може да се запознаеш с нея тук.
Идеята на програмата е да си набавяме достатъчно ценни вещества, да е противо-възпалителна и да олекоти работата на храносмилателната ни система след празниците, откъдето и името – Clean start.
Истината е, че към днешна дата, в медицинските среди възпалението и дефицитът на някои ценни вещества са считани за едни от основните причини за доста здравословни неразположения – от проблеми със стомашно-чревния тракт до автоимунни заболявания и др.
Др. Франк Липман дори твърди, че: „възпалението е една от основните причини човек да се чувства стар, защото може да причини болки в тялото и ставите, липса на енергия, разсеяност, да те кара да забравяш и много други“. Затова и човек може да се чувства стар доста по-рано, отколкото е редно, и целта на противо-възпалителното хранене и начин на живот е да се чувстваме пълноценни колкото се може по-дълго.
Това е и причината, според мен, всеки един от нас да се стреми към някаква форма на противо-възпалително хранене и достатъчно ценни вещества в менюто, без разбира се, да изпада в крайности. И когато говорим за такова хранене, нещата са доста по-семпли в сравнение с всички други, защото при това хранене няма строги правила и забрани.
Има само препоръки за увеличаване и респективно намаляване на някои храни в менюто. Нищо повече от това. Затова нека видим и основните точки, благодарение на които можем да наречем едно хранене подходящо за целта. Програмата е тук.
P.S. И за да ти помогна да започнеш годината наистина на чисто, започнах да заснемам и как си приготвям храната вкъщи, бързи съвети за някои елементи (като видове сол за готвене, мазнини, бульон mirepoix и др.), както и кратки мотивационни клипчета от по 1 минута.
Кратките видеа и снимки се качват в Instagram stories в реално време, а след това правя компилации от по-ценните и ги споделям и във Facebook. Може да видиш последните тук и тук.
Прекрасна 2018 от мен,
Надя