Както знаеш от няколко години насам съм член на ESPEN (Европейската асоциация по клинично хранене и метаболизъм) и не пропускам ежегодния им конгрес. Тази година, заради COVID-19 конгресът беше дигитален, вместо в някоя Европейска столица, а голяма част от лекциите първият ден бяха посветени на вируса.
Затова днес споделям някои акценти от него, които може да са ти от полза.
Сподели и ти.
Президентът на ESPEN, Rocco Barazzoni, беше доста краен и на няколко поредни слайда използва думите „Malnutrition kills“. Malnutrition е термин използван често в нашите среди, който се отнася до дефицита на ценни вещества, както микро, така и макронутриенти, тоест протеини, витамини, минерали и есенциални мазнини.
Твърдението е, че хронично болните, както и хората с наднормено тегло, често са в такова състояние, откъдето и Rocco Barazzoni определи malnutrition-a като основен рисков фактор за COVID-19.
В графата влизат заболявания свързани с наднормено тегло, като диабет 2, както и сърдечно-съдови и ракови.
А по отношение на микронутриенти, дефицитът на:
– витамин А
– витамин D3
– витамин E
– витамин B6
– витамин B12
– минералите цинк и селен.
Надя – в резюме: комбинацията от здравословно хранене и допълнителен прием на микронутриенти, са най-добрата възможна превенция. Аз, както съм споделяла многократно, приемам ONE, в който има всичко необходимо без витамин А, а натурален витамин А си набавям чрез ферментирал черен дроб от треска (омега 3).
Joao Breda от Португалия засегна кърменето и COVID-19 и заяви, че няма риск от пренасяне на вируса с кърмата.
A Alessandro Laviano направи подробен анализ на случаите с COVID-19, които стигат до болница и ги обособи в 2 категории, по заболявания и по дефицити.
Тоест, заключенията до момента са, че COVID-19 протича по-тежко при хората с хронични или метаболитни заболявания от една страна, и при здрави хора, но с дефицити на ценни вещества, от друга. Или комбинация от двете.
Рискови фактори за тежко протичане на COVID-19 са:
– наднормено тегло
– диабет 2 – 10.9%
– хронични заболявания на дробовете – 9.2%
– сърдечно-съдови – 9%
– компроментирана имунна система – 3.7%
– други хронични заболявания – 16.5%
– пушачи (бивши и настоящи) – 1.3% – 2.3%
Рискови фактори, според дефицита на ценни вещества:
– витамин А
– витамин С
– витамин D3
– витамин E
– фолиева киселина
– витамин B6
– витамин B12
– минералите желязо, мед, цинк и селен
– омега 3
Надя – в резюме: същите заключения като от първата лекция. Комбинацията от здравословно хранене и допълнителен прием на микронутриенти, са най-добрата възможна превенция…
Имаше въпроси след лекциите по отношение на приема на хранителни добавки, и се резюмираха 2 варианта:
– прием на мега дози за кратък период от време – само след направени изследвания в болница за дефицит на витамин D3, B12 & желязо;
– превантивен прием на ежедневни дози, като за всички витамини и минерали се цитираха до 100% от дневните нужди, а за витамин D3 – 15 μg или 300% от дневните нужди за България.
И отново подсещам, че комбинацията от ONE касис и омега 3 в случая се оказват една от най-добрите превенции, особено за всички, които ги приемат редовно отдавна.
Това бяха акцентите за COVID-19 от конгреса на ESPEN 2020 г, надявам се да са ти от полза!
Разкошен ден,
Надя