И така, след като се примири с факта, че има ОЩЕ едно нещо, което би било добре да си приготвяш, ако искаш да си здрава, днес продължаваме със супер интересната тема за тайният еликсир за по-добро храносмилане и ще разгледаме кои съставки са най-подходящи за него. Ако случайно си изпуснала кой е този еликсир и как да си го приготвиш вкъщи, темите са тук и тук.
Но преди да продължа ще направя още едно уточнение – може вече и да си се ориентирала, но горчивката е един разкошен продукт не само защото подобрява храносмилането и ти намира допълнителна работа в кухнята ;)).
В действителност чрез съставките, които добавяш в нея може да влияеш и на много други казуси. Като например:
Може да добавиш от така наречените подправки адаптогени (имало и такива!), които ще ти помогнат да постигнеш хормонален баланс, да подобриш реакцията на собствения си организъм към стрес и да балансираш имунната система. Най-подходящи за целта са подправките, които се използват от хилядолетия в Аюрведа и традиционната китайска медицина (не се шегувам), като женшен, ашваганда, босилек и женско биле.
Ако пък искаш да намалиш болката в тялото и да работиш в посока намаляване на вътрешните възпалителни процеси – добави джинджифил и куркума. И така нататък.
Реално, с помощта на горчивката и тайните ти заложби в кухнята за забъркване на рецепти, ще можеш да постигнеш всичко – от подобряване на храносмилането, през балансиране на хормоните, та дори и до увеличаване на сексуалния апетит. При това само с 1 продукт!
Но понеже темата на деня е храносмилането, нека видим и кои са най-добрите билки точно за тази задача.
И от проучването, което проведох по темата стигнах до извода, че това са точно горчивите храни, от които повече от нас бягат като дявол от тамян:
– пелин
– цитрусите, като грейпфрут, лимон и портокал
– кафе (100% Арабика) и натурални горчиви какаови зърна
– глухарче, като при него може да използваш и листата и корена
– куркума, лайка, женско биле, мента, канела, бял трън, хидрастис и джинджифил.
Е, кой ще те накара да пиеш пелин по цял ден, ако не аз! :))
Облагодетелствани в случая са само бременните и кърмещите, за които повечето от тези съставки не са подходящи и на тях ще им се наложи да се задоволят с:
– лайка, джинджифил, листа и корен на глухарче, корен от репей и корен от жълт лапад.
Някои източници дори твърдят, че подобна горчивка може да се използва и за туширане на неразположенията по време на бременност. Затова ако си в тази категория – пробвай, поне няма да навреди.
И след като разбра кои съставки е добре да добавиш в домашната си горчивка, за да подобриш храносмилането и да се превърнеш от жената-змей в благо агънце, нека разгледаме и една друга важна тема, за която получих доста запитвания напоследък – горчивка срещу храносмилателни ензими. Кое е по-добро и каква е разликата между двете.
И съществените разлики според мен са 3.
На първо място – хранителната добавка набавя готови ензими на организма, които той може да използва веднага, а горчивката стимулира организма да храносмила по-добре сам. Тоест, в единия случай имаме помощ отвън, в другия – помощ отвътре.
На второ – ензимите набавят само това – храносмилателни ензими, а горчивката е в пъти по-комплексен продукт и стимулира организма да произведе сам повече ензими, но и бетаин, жлъчен сок и така нататък – изгледай отново първото видео от поредицата, за да се подсетиш.
Отделно, както разбра преди малко, горчивката може да се използва и не само за корекция на храносмилането, а и за много други казуси.
И на трето – този път в полза на ензимите (нали трябва да сме балансирани :) – ензимите действат в пъти по-бързо, при тях ефекта е видим и бърз, човек се мотивира да продължи и е доволен от постигнатото. Или казано по-ясно – друго си е стомаха да ти спадне за 2 седмици и най-сетне да разбереш, че плочките на корема можело и да не бъдат мираж…
С дозата ензими обаче трябва да се внимава, защото при прекаляване, организма ни може да свикне с тях и да стане мързелив, тоест да започне да произвежда още по-малко такива сам. Затова, според мен, тук е редно да се приема минимума, само колкото да се компенсира това, което организма ни е спрял да произвежда сам.
Затова извън новите хранителни навици, на които се надявам да те уча тук, паралелно с ензимите е добра идея да започнеш да въвеждаш и горчивки или други техники за подобряване на храносмилането. По този начин ще се чувстваш превъзходно, ще разграждаш пълноценно храната, която ядеш и корема ти ще си стои там където му е мястото – плътно прибран.
Ако пък искаш да разчиташ само на горчивка и определените правила в храненето – резултатите също ще са налице, но с по-бавни темпове.
За сравнение, от качествени ензими можем да очакваме подобрение в симптомите само след 2 седмици, докато ако разчитаме само на горчивка може да минат от 2 до 8 седмици за видим резултат. Или казано по друг начин – както и с всеки друг натурален подход – и този изисква време :)))
Това беше от мен за днес, надявам се да съм ти била полезна! А ние ще се видим отново следващия вторник, когато ще ти дам няколко идеи за супер свежи коктейли, които ще превърнат горчивката в най-желаният завършек на всяко хранене от цялото семейство и най-вероятно ще ми простиш пелина в нея!
Ако темата ти е интересна – сподели я и с приятели във фейсбук, за да помогнем на повече хора да се грижат за себе си по най-добрият възможен начин!
Разкошен ден!