Днес продължавам с една от най-любимите ми теми – пробиотиците, като за разнообразие, вместо да си говорим отново за тях по-генерално, ще обърна по-специално внимание на един много специфичен пробиотик. При това напълно заслужено, защото днес ще засегнем и една супер важна тема – чревният дисбаланс.
Както знаеш, здравето на храносмилателната ни система зависи от различни фактори, за които вече има отделни безплатни програми тук в сайта, като храносмилане и пропускливи черва. Но то може допълнително да бъде нарушено и от още нещо – когато е налице дисбаланс между полезните и патогенните бактерии в стомашно-чревния тракт, тема за която сме си говорили много, и за която също ще има отделна безплатна програма до края на годината.
Или да го кажем по друг начин – вечната битка между добри и лоши (полезни и патогенни) микроорганизми, също е отговорна за храносмилателния ни комфорт или дискомфорт, здравето на имунната система и вътрешните възпалителни процеси. И за да ни помогне ползите да са повече от негативите, на помощ идва пробиотикът Bacillus coagulans.
Защо Bacillus coagulans превъзхожда всички други пробиотици
И така, ако си чел/а тази ми статия за пробиотиците, то най-вероятно вече знаеш, че пробиотиците са деликатни същества и оцеляването им от капсулата до стомашно-чревния ни тракт е трудна задача за повечето от тях, изискваща специални грижи.
И тук идва първата голяма разлика между Bacillus coagulans и всички тях, защото за разлика от всички останали той е уникален тип пробиотик, който притежава естествен защитен щит, който действа като вид „бронежилетка“, за да запази целостта си по време на пътуването от капсулата, през стомаха и до червата. И оцелява през целия път без никакъв проблем.
Но това не е всичко. Bacillus coagulans е уникален в сравнение с традиционните пробиотици и заради още няколко важни причини. И първата е колонизация.
Колонизация
Проблемът с повечето пробиотични бактерии е, че дори когато успеят да пристигнат живи до червата, те имат много кратък живот и не успяват да ги колонизират бързо (т.е. да се размножат и установят), затова и се налага да се приемат редовно.
За разлика от тях, Bacillus coagulans е плодовит колонизатор, който веднага след като попадне в червата започва да се размножава, да колонизира чревния тракт и да води битки като неутрализира патогенните микроорганизми и прави място за полезните, добрите пробиотици. Което означава, че ползите от приема на всички Lactobacillus и Bifidobacterium са подобрени и подсилени с помощта на B.coagulans.
Ползи за организма
Самият B. coagulans не е само пробиотик, подсилващ ефекта от останалите. Той самият също има много ползи за здравето и дори се води мощен имуномодулиращ и противо-възпалителен пробиотик.
Но редом с тях, една от може би най-важните му ползи е свързана с антибактериалните му свойства, защото медицински изследвания доказват, че той безупречно се справя със задачата като неутрализира редица патогенни бактерии, сред които дори скандалните Listeria, Candida и H. Pylori, както и устойчивите на антибиотици “superbugs“ (супер бактерии), бичът на 21 век, като Staphylococcus aureus (MRSA).
Това, което прави B. coagulans още по-специален обаче е фактът, че той произвежда една изключителна форма на млечна киселина, известна като L+ оптичен изомер, за която проучванията показват, че е още по-мощна при разграждането на храните и подобряването на тяхната смилаемост в сравнение с обикновената млечна киселина, тоест подобрява разграждането и усвояването на ценните вещества от храните.
L+ оптичен изомер е показал също, че значително:
– подобрява кръвообращението,
– нормализира киселинността на стомашния сок,
– поддържа оптималното pH в червата,
– подобрява перисталтиката,
– подпомага имунната система,
– предпазва от хронични заболявания и
– спомага за образуването на важни витамини от вида B, и по-специално за производството на витамин В12.
Медицински изследвания свързват B. coagulans още с намаляване на стомашно-чревните симптоми при възрастни с хронични проблеми, като болка и газове.
Както и го водят силно ефективен срещу колит, индуциран от Clostridium difficile, като дори помага да се предотврати повторната му поява.
Друг често срещан и свързан със стомашно-чревния тракт проблем е синдром на раздразнените черва или IBS, при което изследователите отбелязват, че добавянето на B. coagulans в продължение на 90 дни към режима е довело до значително намаляване не само на диарията, но и на други симптоми на IBS, като подуване на корема, повръщане, болка в корема и необичайна честота на изпражненията. Редом с IBS, B. Coagulans се използва още при болестта на Крон и улцерозен колит.
B. Coagulans се използва и за лечение на диария, причинена от прием на антибиотици, ротавирусни инфекции при деца, диария при пътувания и др.
В областта на сърдечно-съдовото здраве B. coagulans е изследван за поддържането на добри нива на холестерола, което спомага за намаляване на серумните нива на „лошия“ холестерол (LDL), като същевременно повишава серумните нива на „добрия“ холестерол (HDL).
Допълнителното лечение с B. coagulans се води безопасно и ефикасно и при хора, страдащи от ревматоиден артрит, при които B. coagulans подобрява нивата на болка, намалява нивата на CRP и подобрява способността на движение при ходене и изпълнение на ежедневните дейности.
Храни богати на Bacillus coagulans
По презюмпция, B. Coagulans би трябвало да присъства в някои натурално ферментирали храни, като кефир, комбуча и кисело зеле. Дали обаче е наличен в тях и колко, е въпрос на изследване на всеки конкретен продукт по отделно.
Прием
За целите на изследванията цитирани тук, приемът на B. Coagulans е бил средно 10 или 20 mg (1 или 2 милиарда CFU), което е и препоръчителната доза при дългосрочен прием, но в някои случаи са прилагани и мега дози от по 10 милиарда CFU под лекарски надзор.
Също е важно да се отбележи, че при някои от тях, като например как се отразява при ревматоиден артрит, той е бил част от цялостен протокол с хранителни добавки, като освен него хората в изследваната група се са приемали още витамините А, В, С, Д, Е, фолиева киселина и селен.
За да черпим максимум ползи от приема на B. Coagulans повечето медицински изследвания установяват минимум от 90-дневен редовен прием (3 месеца) с нормални дози, като не са забелязани странични ефекти и при дългосрочен прием от няколко месеца и нагоре.
Взаимодействия
Приемът на антибиотици, разбира се, подтиска всички пробиотици, включително B. coagulans, затова е добре да има поне няколко часа разлика между приема на B. Coagulans и антибиотици.
И има изследвания, показващи, че може да повлияе на медикаментите за подтискане на имунната система, като намали действието им. Подобни са azathioprine (Imuran), basiliximab (Simulect), cyclosporine (Neoral, Sandimmune), daclizumab (Zenapax), muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3), mycophenolate (CellCept), tacrolimus (FK506, Prograf), sirolimus (Rapamune), prednisone (Deltasone, Orasone), corticosteroids (glucocorticoids) и др., затова ако приемаш такива – не използвай B. coagulans заедно с тях.
Финални заключения и лично мнение
Казвала съм го много пъти, но мисля че малко повторение от време на време не вреди – здравето на организма ни е сложен процес, за който са отговорни редица различни механизми и аз лично не вярвам, че който и да е подход, приложен сам по себе си, може да е максимално ефикасен. Пък бил той и толкова мощен като B. coagulans. Затова по-скоро бих разчитала на него като на част от цялостен режим.
И все пак, B. coagulans е един разкошен пример на качествен и мощен пробиотик, който в комбинация с едно здравословно и балансирано меню, храна богата на ценни вещества и отношение от всеки един от нас към храносмилането и баланса на чревната микрофлора, има капацитета да се окаже стъпка към фонтана на здравето, за който всички си мечтаем.
Защото Bacillus coagulans наистина е булдог. Подобрява храносмилането, бори се с патогените, прави място на добрите и освобождава L+ оптичен изомер, като по този начин влияе положително и на други системи, извън храносмилателната.
Затова и днес, B. Coagulans се нарежда сред елементите ключови за здравето ни и е наричан от не един и двама специалисти “хранителния кофактор”, който липсва на организма за по-здравословен, по-силен и по-жизнен начин на живот.
P.S. В Daily има 10 mg Bacillus coagulans, а в ONE са налични всички останали пробиотици, на които B. Coagulans прави място, затова и двете добавки могат спокойно да се приемат заедно, за да си помагат една на друга.