Вече сме към края на втория месец от 2020 година и най-вероятно вече си се досетил/а, че темата, която преследваме упорито е биохакинг. А днес споделям 5 от най-добрите биохака, които може да приложи всеки един от нас, при това няма да му струват нищо, нито стотинка… а ползите от тях са велики.
Но преди да продължа, за всички, които са го карали по-лежерно до момента и не са в час с термините, ето кратко интро защо да ти пука…
И като за начало, какво е биохакинг – Биохакинг е сравнително нов термин, с който описваме промени, които можем да направим в живота си, които да имат реални позитивни въздействия върху физиологията, психиката и биохимията ни.
Или казано по друг начин – желанието да бъдем най-добрата версия на себе си и да забавим максимално процесите на стареене. Някои, като Dave Asprey, стигат дори по-далече като твърдят, че с помощта на биохакинга можем да живеем до 180 годишна възраст…
Или поне да имаме повече енергия и фокус, да сме здрави и да нямаме неприятни симптоми, да имаме по-добра памет, да се представяме оптимално в бизнеса и ежедневието. И всичко това с помощта на леки “хакове”, някои от които са достъпни за всеки един от нас – биохакинг.
И така, след като уточнихме що е то биохакинг и защо всеки един от нас е добре да е запознат с термина, нека преминим и към топ 5-те биохака, с невероятни резултати за здравето ни, които не струват и стотинка…
Периодично гладуване
Любимият ми биохак, и то не само защото живея така от 10 години насам. Любим ми е, защото ни помага да сме по-здрави, да горим по-лесно излишните мазнини (тоест, да отслабваме), подобрява работата на сърцето, намалява инсулиновата резистентност, предпазва ни от Алцхаймер и рак, удължава живота и… всичко това без промяна в това какво точно ядем.
Но накратко – периодичното гладуване не е диета, а модел на хранене, който не променя това, което ядем, а само кога го ядем. И в идеалният вариант представлява пост (гладуване) всеки ден в продължение на 16 часа, и прием на храна в останалите 8.
Например, моето първо хранене за деня е в 12-13 на обяд, а последното в 19-20 вечерта. През останалите 16 часа организмът ми е в състояние на пост* (идва от английското fast и за целите на този материал думата “пост” означава пълно въздържание от храна, а не просто избягване на някои храни, както е в църковния пост).
Всичко по темата периодично гладуване може да намериш тук и тук.
Сън
Ок, сигурна съм, че знаеш колко важен е сънят. И все пак някои от нас го пренебрегват.
А ползите, които аз лично наблюдавам при себе си от качествения нощен сън са: имам много енергия през деня, изключително продуктивна съм почти постоянно, бързо се възстановявам от стресови ситуации и имам нормален апетит. Yep, само благодарение на 8-те часа сън всеки ден.
Аз лично го постигам по най-лесният възможен начин – опитвам се да си лягам и ставам по едно и също време всеки ден. Доколкото ми е възможно, разбира се.
А ако искаш да научиш повече по темите или имаш проблеми със съня, тези материали може да ти помогнат:
– Защо спим
– Личният ми опит с биохакинга
– 5-те най-добри научно доказани съвета за по-добър сън
Студени душове
Да, да, хич не звучи забавно да се къпем със студена вода, но пък науката ни доказа, че това е нещо, което си струва да пробва всеки един от нас.
Когато сме изложени на силен студ, тялото ни реагира веднага и започва да ни загрява. Това е процес, наречен термогенеза, който също така намалява възпалението, увеличава кръвообращението и гори мазнини.
Дейв Аспрей препоръчва 3 варианта за максимален резултат, базирани на рецепторите за студено в тялото ни:
– ледена струя в гърдите за 10 секунди, докато си взимаш душ;
– ледена струя в челото и обливане на лицето, ако не искаш да се подлагаш на студено изцяло (може би това е и добър стартов вариант за по-зиморничавите, като мен);
– и, разбира се, комбинация от горните две за най-смелите сред нас.
Ако пък темата ти е интересна и искаш да научиш повече за ефекта на термогенеза, подсещам за тези 3 публикации, базирани на конгреса по клинично хранене в Мадрид:
– Как да отслабваме без да се подлагаме на изтощителни диети и тренировки
– Как да скулптурираме тялото с термогенеза чрез охлаждане
– Как да отслабваме с термогенеза чрез храна
И ако горното не ти стига и имаш нужда от още информация и вдъхновение, може да се запознаеш с книгата на Вим Хоф – Леденият човек, който комбинира техники за дишане с излагане на студ за максимален резултат.
Дишане
Дишането е нещо, което прави всеки от нас, но рядко се замисляме дали го правим правилно или не. И изобщо, какво точно означава правилно дишане…
По темата имам разкошно интервю в сайта с Дойчин Кършовски, но набързо, ето с какво могат да ни помогнат някои дихателни техники:
– да подобрим физическата си издръжливост
– фокуса, паметта и задържането на внимание
– работата на сърдечно-съдова система
– позата – правилното дишане развива диафрагмата, коремните и гръбни мускули и като ефект имаме балансирано изправено тяло.
Отделно, някои специфични дихателни упражнения могат да ни помогнат да:
– контролираме емоционалното си състояние
– се избавим от астма и хъркане
– подобрим съществено качеството на възстановяващ сън
– подобрим либидото си
– се избавим от хронично главоболие, мигрена
– контролираме метаболизма и балансираме теглото си
– се възстановяваме по-бързо след операция, контузия или тренировка.
Мда, дишането е важно, много важно. Интервюто с Дойчин по темата ще намериш тук.
Движение
Не знам дали има смисъл да обяснявам с какво ще ни помогне движението, мисля че всички сме наясно… Днес само ще се фокусирам върху няколко начина това да се случва по начин, който наистина не ни струва нищо.
А както забеляза от горните 4, може дори да ни спести пари :))
И така, какво може да прави всеки от нас:
– да ходим повече пеша – 5000 крачки, 10 000, 20 000… няма значение, важното е да сме навън и да се движим. Останалото са подробности;
– да използваме приоритетно стълбите, вместо асансьора;
– да се опитваме да се движим и сред природата при всеки възможен случай,
– както и на слънце;
– да си правим треноровки на открито,
– или докато гледаме филм…
Сигурна съм, че има още много неща, които да включим тук, но мисля, че като за начало тези не са никак лоши.
В крайна сметка, биохакингът макар и да звучи сложно, няма нужда да е такъв и понякога просто да имаме качествен сън, да пропускаме закуската, да се разхождаме навън и да се обливаме със студена вода за 10 секунди на ден, може да са пресечната точка между здраве и болест, между дълголетие и кратък живот, между красиво тяло и такова с наднормено тегло…
Пробвай, всичко зависи от теб, и както стана ясно днес – не ти струва нищо.
Разкошен ден,
Надя