Наскоро попаднах на книгата The age fix от Anthony Youn MD, едно от известните имена по темата младост и красота, който комбинира в похвата си всичко – натурални продукти, козметика, хранене и някои процедури. Определено не е книга само за чиста козметика, но има какво да се научи.
Един от разделите в нея обаче ми направи по-специално впечатление, защото разделя диетите за отслабване от тези за младост и красота, като пише: “Храненето за младост НЕ е същото, като това за отслабване. Повечето диети за отслабване ще ти помогнат да свалиш килограми, но в същото време ще те оставят остаряла – по-сбръчкана, хлътнала, бледа.”
Yep. Колкото и странно да звучи, между двете има разлика, при това тя може да е огромна.
И аз лично го изпитах на гърба си преди години. Когато започнах да уча за нутриционист, правех детокс след детокс и се хранех основно със сурова храна – свалих доста килограми, въпреки че това изобщо не беше целта на заниманието. Проблемът беше, че вместо да изглеждам по-добре и по-здрава, аз реално изглеждах болнава.
Очите ми хлътнаха и зоната около тях изглеждаше по-сива, заради сянката от хлътването. Бузите ми също хлътнаха, скулите изпъкваха твърде много, бръчките ми станаха по-видими и всеки познат, който ме видеше неизменно ме посрещаше с въпроса: “Добре ли си? Какво ти има…”
Тогава, аз лично си научих урока. Понякога по-ниските килограми НЕ са най-важното и някои от нас, аз включително, изглеждаме по-добре в лице, ако не сме твърде слаби. Не смятам, че наднорменото тегло е добро за нас, но вярвам, че поддържането на едни нормални килограми може да се окаже разликата между здравословен и не-здравословен вид. Буквално.
Нарочно пиша това тук, защото в последните години натискът да сме нереалистично слаби е огромен. И го виждам навсякъде около себе си. А по-слаби НЕ винаги означава и по-здрави. И е добре да се подсещаме за това.
Затова, ако искаш да правиш някакви промени, да поставяш нови начала тази година, да се движиш и да се храниш по-добре, дори и да свалиш няколко килограма. Направи го.
Но не, за да се впишеш в нечии безумни критерии за красота, според които всички трябва да тежим 45 кг с мокри дрехи. Защото, истината е, че на 20-годишните може и да им се разминава и при загубата на тегло да не изглеждат зле. Но за една жена над 30, или над 40 – това не е точно така.
И е по-важно как се чувстваш и дали реално изглеждаш по-здрава и по-млада. А не колко килограма тежиш. Аз лично предпочитам да тежа малко повече, но да знам, че се грижа добре за себе си и съм здрава. И често казано, НЕ искам да съм посланник на слаби килограми с не-здрав външен вид…
Така че – грижи се за себе си добре:
– яж повече зеленчуци и антиоксиданти
– наблягай на качеството, вместо на количеството
– намали или спри захарта и ненужните храни, които не са носител на ценни вещества (според д-р Youn захарта буквално е равна на бръчки в дългосрочен план)
– намали възпалителните за теб храни (транс мазнини, твърде много месо, млечни, сол и т.н.)
– пий си добавките (само с храна отдавна не успяваме да си набавим всичко необходимо)
– полагай адекватна и премерена външна грижа за кожата си (тук има пълен гайд за всяка възраст)
– пий достатъчно вода
– намали стреса, защото той също води до преждевременно остаряване (ако не се справяш сам/а, вече имаме ZEN, goodbye stress)
– движи се и ходи повече пеша
– спи пълноценно
– и се обичай.
А ако искаш да видиш как аз започнам на чисто всяка година, програмата ми Clean start е тук, а скоро очаквай и някои интересни извадки от книгата на д-р Youn, The age fix.