Убедена съм, че не веднъж си чувала фразата “красотата започва отвътре”, но колкото и често да я чуваме, съмнението си остава – защо пък да започва отвътре, нали сме научени да използваме козметика за красива кожа и чисто лице. Почистваш, нанасяш лосион, серум, крем и voila – кожата грее.
И да, какво използваш върху нея наистина е важно, но не е цялата картина, затова днес ще споделя какво стои зад фразата “красотата започва отвътре” и кои са елементите, които ни помагат да я постигнем.
Но понеже съм почитател на персонализирания подход към всичко, ще се опитам да подходя така и този път, като НЕ само споделя кои съставки са важни и каква роля изпълняват, ами и кои са най-добрите за нас, според възрастта.
Но преди това, ще споделя един кратък списък от елементи, които са важни на зас, независимо от възрастта. И така,
За красива кожа на всяка възраст
ще ти трябват:
Витамин А, ретинол – намира приложение на всяка възраст, като се бори със запушените пори и акнето на 20 и заличава видимите белези на стареене след 40, като тъмни петна по кожата и бръчки. Съответно, ретиноидите се водят нещо като магическият еликсир за здрава и красива кожа, като напоследък са особено полулярни не само за вътрешен прием, но и за външен такъв. Научи всичко за ретинола тук.
От храните, сред най-добрите източници се нареждат черният дроб от треска и рибата, като спецификата тук е, че говорим за ретинол (наличен в животинските храни), а не бета-каротен (формата на витамин А налична в растителните).
Витамин С – мощен антиоксидант, особено ако е с произход папая, ананас, цитруси, броколи, зеленолистни, бери-та и чушки, и като такъв защитава кожата от вредните външни влияния, включително UV лъчите, но и ни помага да произвеждаме повече колаген и еластин, при това на всяка възраст!
Витамини В комплекс – изключително важни за здравето на кожата, но и на косата, и ноктите, като дефицитът им се свързва с чупливи нокти, цъфтяща коса и нездрав вид на кожата. Сред тях най-често се споменават ниацинът, който помага на кожата да задържа влага и биотинът, когато говорим за лъскава грива и здрави нокти.
Витамин Е – също силен антиоксидант, който защитава кожата от вредните външни влияния, включително UV лъчите, затова и често се използва в слънцезащитни формули, но приеман вътрешно също помага.
Пробиотици – има изследвания свързващи ги с корекция на акне и кожни проблеми, но не само. Според други, благодарение на тях кожата сияе на всяка възраст, затова – не ги пренебрегвай.
Ресвератрол – набира огромна популярност в последните години на тема здраве, но и красота. Дори за мен беше супер интересно, че ресвератролът, като елемент, който задължително да присъства се оказа включен в ДНК теста за здравето на кожата, който правих наскоро. А повече за самият ресвератрол има в тази публикация.
Антиокиданти – защитават кожата от външните фактори на околната среда, стреса, UV лъчите и т.н. В графата влизат витамините С и Е, селен и др., но има и такива, които не са витамини и минерали, като астаксантинът (astaxanthin), който набира голяма популярност напоследък, защото се води 6 000 пъти по-мощен от витамин С, 800 пъти по-добър от CoEnzyme Q10 и 550 пъти по-силен от витамин Е…
А сега, да се върнем на темата на деня и да започнем да персонализираме грижата за кожата на възраст
20 до 30
На тази възраст, по презумпция, кожата ни е свежа, млада и красива.
Единственитe проблеми с които се налага да се справят някои момичета са омазняването й, евентуално проблемната кожа и определени кожни заболявания, които я карат да изглежда не толкова здрава и красива, колкото ни се иска. Затова, ако имаш такива проблеми, ето кой елемент може да ти дойде на помощ:
Цинк – един от най-важните минерали, особено за момичетата с чувствителна кожа, склонна към акне и омазняване, защото цинкът регулира производството на мазнина в кожата и контролира хормоните, които могат да причинят акне. Тоест, ако имаш проблемна кожа – цинкът е твой приятел номер 1.
Източници: ядки и семена (бадеми, орехи, кашу, лешници, бразилски орех, слънчогледово семе и сусам), маслини и зехтин, водорасли, соя и грах.
Важно! Винаги накисвай ядките и семена, за да премахнеш фитиновата киселина в тях, която пречи на усвояването на цинк.
И понеже цинкът, колкото и да е добър, не може да се справи сам, виж и пълният протокол при проблемна кожа тук.
30 до 40
На тази възраст, за наше огромно съжаление, производството на някои елементи тръгва стремглаво надолу и е добре от едни години нагоре, 30, най-късно 35, да започнем да ги компенсираме, като си ги набавяме целенасочено отвън.
И ако четеш отдавна тук, то най-вероятно се досещаш, че говоря за колагена, хиалуроновата киселина и всички елементи, които помагат на организма ни да произвежда повече от тях.
Подробни материали и за двете ще намериш тук и тук, но набързо – колагенът поддържа кожата ни стегната и красива, а хиалуроновата киселина й помага да задържа влагата в нея, като по този начин предотвратява появата на финни линии, запълва бръчките, и ни помага да поддържаме младежкия си вид.
Извън, чистият им прием, някои ценни вещества помагат да организма да произвежда повече от тях, като:
Витамин С – или по-точно, завишен прием на витамин С, защото той подпомага производството на колаген и еластин като стимулира организма не само да го усвоява по-добре, ако го приемаме отвън, но и да произвежда повече собствен колаген. Win-win.
Селен – действа като антиоксидант, който помага на кожата да запази еластичността си, откъдето и младежкият си вид по-дълго.
Калций – работи на принципа на селена и поддържа кожата еластична и млада.
Магнезий – колкото и странно да звучи, магнезият реално е супер важен за кожата, като дефицитът му предизвиква преждевременно остаряване на кожата, затова не го пропускай като част от beauty режима си.
Мед (минералът мед, copper) – и той, като витамин С, подпомага производството на колаген и еластин, но също така подсилва действието на селена и цинка, като това го превръща и в перфектния съюзник срещу омазнената кожа на всяка възраст.
Тоест, дори и при прием на колаген е добра идея към него да има и елементи, които да подпомагат организма, в нелеката му задача да поддържа кожата еластична и млада като витамин С, селен, калций, магнезий и мед.
Извън колагена и хиалуроновата киселина, проблем на тази възраст започва да става и усвояването на ценни вещества, заради влошеното храносмилане (подробна информация за това как храносмилането ни започва да страда от едни години нагоре има тук), затова вариантите по темата са 2 – подобряваш храносмилането, храненето и усвояването на ценни вещества, за да черпиш всичко необходимо от храната или започваш прием на хранителни добавки. Или по малко и от двете…
В резюме, между 30 и 40, важни ценни вещества за здравето на кожата са всички от общия списък + колаген, хиалуронова киселина, засилен прием на витамин С, селен, калций, магнезий и мед.
40 до 50
Тук нещата започват да се обръщат в обратна посока що се отнася до омазняване на кожата и тя започва да става твърде суха, което води след себе си до по-видими фини линии, бръчки и като цяло не много приятен вид.
Облагодетелствани са момичетата, които на 20 са се борили с мазна кожа, защото тяхната се изсушава с по-бавни тампове и на 40 най-вероятно започва да става нормална и красива.
Момичетата с прекрасна кожа на 20 обаче, на 40 имат проблем, защото красивата и суха до нормална кожа, започва да става все по-суха и по-суха с възрастта. Разбирай, че видимите белези на стареене могат да подранят.
Затова, на тази възраст ключови са всички техники, които ще й помогнат да задържи влагата, мазнината и да стои стегната. И това отново са колаген и хиалуронова киселина, и ако до 40 си си правила оглушки да ги използваш, то след 40 компромиси няма, ако искаш да изглежда добре, разбира се.
Извън тях – хидратация, хидратация и отново хидратация с прием на много вода, електролитни напитки и външна грижа с кремове и серуми за задържане на влагата. А ако не си сигурна дали приемаш достатъчно, ONEconic стъклените бутилки могат да ти помогнат да си следиш приема на течности.
А по отношение на мазнините, на помощ идват натуралните незаменими мастни киселини и най-вече – омега 3, но и всички останали високо мазнинни храни, като – риба, черен дроб, авокадо, ядки и семена, зехтин, етерични масла и т.н. За максимални резултатите е добре да се използват за вътрешно приложение, като добавки и храна, но и за външно, особено при наличието на много суха кожа.
Казусът влошаване на храносмилането си е актулен и тук, затова не пренебрегвай списъците с ценни вещества описани по-горе.
50 +
Тук вече спокойно можем да кажем, че е налице всичко описано по-горе, дори и генетичния ни потенциал да е перфектен, на 50+ организмът ни просто не се справя толкова добре сам и дори и момичетата с мазна кожа вече са със суха, тънка и по-чувствителна кожа и борбата с тези фактори става приоритет.
Затова, отново – колаген, хиалуронова киселина, хидратация, мазнини, както и леки промени във външната грижа, които да подпомогнат процеса.
В резюме:
– кожата е тънка, съответно ексфолиацията и пилингите не са твой приятел;
– кожата е суха – грижи се за влагата в нея, вътрешно и външно, може дори да използваш овлажнител вкъщи за по-добра външна хидратация;
– кожата е чувствителна – защитавай я по-добре, със слънцезащита и елементи, които се борят с въшните фактори на околната среда, като антиоксиданти, селен, мед и т.н.
Личният ми опит
Мисля, че няма да те изненадам като ти кажа, че аз лично, правя всичко:
– пия МНОГО вода;
– приемам колаген и хиалуронова киселина, за да компенсирам намалялото им производство;
– витамините и минералите изредени по-горе (витамин С, Е, метилиран В комплекс, цинк, селен, мед, магнезий, калий и калций);
– ресвератрол и антиоксиданти;
– пробиотици;
– омега 3 и ретинол.
Набавям си ги с помощта на 4 продукта:
– ONE (колаген с витамин С, селен, калций, магнезий и мед, пробиотици, В комплекс витамини, витамин Е и цинк), може да се поръча тук;
– Daily (хиалуронова киселина, ресвератрол, папая, ананас, броколи и спанак), наличен тук;
– черен дроб от треска (за омега 3);
– и отскоро приемам адаптогени с астаксантин и съм изключително доволна, споделям повече по темата тук;
– а за приема на вода ми помагат бутилките ONEconic, защото с тяхна помощ знам точно колко течности съм изпила за деня.
В действителност, единственото, за което съжалявам е, че не започнах по-рано, ами чаках да навърша 38-40, за да осъзная колко са важни.
Затова в момента, вместо да поддържам красива кожа, ми се налага да се справям със щетите, които времето й нанасе, затова ще го повторя пак: започни навреме, много по-лесно е кожата да се поддържа здрава и красива, вместо да се бориш с вече нанесените й от времето щети.
Разкошен ден от мен и успех по пътя на здравата и красива кожа на всяка възраст,
Надя