И така, с малко забавяне, дойде ред на част 2 от поредицата “7 доказани начина за подобряване на здравето и дълголетието с автофагия”. Но преди това, малко подсещане какво точно е автофагия.
Автофагията всъщност е естествен елемент от клетъчния метаболизъм, който:
– забавя процеса на стареене,
– намалява риска от заболявания и
– удължава продължителността на живота.
С други думи казано – помага ни да сме здрави и дълголетни, което неминуемо води до въпроса: Какво мога да направя, за да засиля автофагията в тялото си?
Автофагия
На клетъчно ниво автофагията (в буквален превод от латински „самоизяждане“) е нещо като естествена програма за рециклиране на тялото. Целта й е намирането на мъртви, болни или повредени клетки (или клетъчни компоненти), поглъщането им, разфасоването им за части и използване на останалите за енергия или за създаване на нови клетъчни части.
Мисля, че на всички ни е ясно, че когато тялото се самопочиства, това предотвратява множество заболявания, като ракови, диабет, сърдечно-съдови, невродегенеративни, подпомага здравето на кожата и дълголетието, стимулира метаболизма и енергията, и има антивирусни и антибактериални ползи…
И благодарение на японският биолог Yoshinori Ohsumi (който спечели Нобелова награда за своите новаторски изследвания през 2016 г.), учените научават повече за специфичните гени и механизми, които регулират автофагията.
Първите 3 са описани в тази публикация, но набързо, това са:
1. Някои хранителни добавки (като куркумин и пиперин, ресвератрол, омега 3 и др.)
2. Гладуването и периодичното гладуване
3. Умерените тренировки
А сега продължаваме с номер
4. Кето храненето
Ок, като цяло, знаеш че не съм почитател на режима, просто защото НЕ е подходящ за всеки. Споделяла съм доста по темата, когато говорим за персонализирано хранене и медицина базирани на собственото ни ДНК, затова няма да се повтарям тук.
Сега обаче ще споделя за една от големите ползи на режима, и това е фактът, че кето храненето ограничава глюкозата, благодарение на което тялото ни спира да използва захарта за енергия и започва да използва мазнините като основен източник на гориво.
Драстичното намаляване на консумацията на въглехидрати поставя тялото в метаболитно състояние, наречено кетоза, което от своя страна увеличава автофагията.
Храните, които се консумират основно по време на кето режим са яйца, мазнини, авокадо, риба, месо, млечни, ядки и малко зеленчуци. А в тази публикация има опция и за кето режим без преобладаващата част от менюто да са месо и яйца.
5. Протеинова ротация
е следващата опция, което буквално означава ограничаване консумацията на протеини до 15-20 грама, в един или два дни от седмицата.
Според биохакера Дейв Аспрей, протеиновата ротация може да ни даде някои от ползите на гладуването, но без лишенията. Тъй като месото и млечните продукти съдържат много протеини, дните с ниско съдържание на протеини може да изглеждат като вегански режим, което не е никак лоша идея. В крайна сметка, в голяма част от теориите какво е здравословно меню се препоръчва да се консумира месо през ден, а не всеки ден.
Бонус: ако си изградим навика да го правим дори веднъж седмично, това може да има положително въздействие върху околната среда, като намали енергията и излишните отпадъци, свързани с отглеждането на добитък, както и преработката, опаковането и транспортирането на месо и млечни продукти.
6. Топлината
Надявам се помниш още една дума, за която заговорихме в последната година, освен автофагия, и това е “хормесис” – т.нар. здравословен стрес или „каквото не ни убива, ни прави по-силни”. На практика, почти всичко, което обсъждаме тук си е форма на хормесис – периодичното гладуване, тренировките, студът, а сега и топлината.
Затова и не е случайно, че изследване, публикувано в Science Daily, потвърждава, че някои от ползите за здравето от използването на сауна са свързани с автофагията. Знаем, че излагането на тялото на високи температури (обикновено над 40°C) създава топлинен шок и стимулира лимфната система, което от своя страна подпомага автофагията, увеличавайки микроциркулацията.
7. Качественият сън
Любима тема, по която имам 2 много големи Highlights в Instagram и горещо ти препоръчвам да ги изгледаш.
Да, да, знам. По-лесно е да се каже, отколкото да се случи, но добрата почивка през нощта се оказва от голяма полза за автофагията. Естественият мелатонин, хормон, който помага за поддържане на циркадния ни ритъм, играе съществена роля в регулирането на автофагията поради своите антиоксидантни свойства, като защитава гените на автофагията от свободните радикали.
Тук, в сайта има 2 публикации за съня:
– 5-те най-добри научно доказани съвета за по-добър сън
– И революционната публикация за изгревите, здравето и сънят
Това беше от мен за днес, надявам се да ти е полезно!
Разкошен ден,
Надя