Ок, вече знаеш, че мъжете винаги се опитват да съхраняват енергия, приоритизират задачите и елиминират несъщественото. Което означава, че ако мъжът може да НЕ ПРАВИ НИЩО, той ще направи точно това – нищо.
И отново подсещам, че това не е лично. Просто за тях НИЩО НЕ СИ СТРУВА ДА СЕ ПРАВИ.
И все пак… мъжете не прекарват дните си в правене за НИЩО. Но, за разлика от нас, които се разпиляваме и правим ВСИЧКО, при тях – всяка задача се калкулира… Повтарям защото е важно – ВСЯКА задача се калкулира. Дали си струва енергията и времето, но не само.
Затова нека видим какво се случва в главите им и как решават дали нещо си струва да се направи или не.
На първо място, мъжете съхраняват енергия, приоритизират задачите си и са фокусирани в крайния резултат, но този резултат трябва да си струва усилията и в идеалния вариант – трябва да бъде качествено оценен.
Ще дам отново примера със заека от времената им като ловци – няма логика да изхабиш 5000 калории, гонейки заек и да си набавиш само 1000 калории от него, нали :))
Проблемът е, че това, което ние искаме – да ни носи неочаквани цветя и подаръци, да организира романтични вечери, да ни изслушва, както и повечето ежедневни дейности, като миене на чиниите, изхвърляне на боклука, готвене или сменяне на памперси НЕ попадат в категорията.
За да попадне нещо в категорията, то се калкулира дали отговаря на следните параметри.
1. Ценност на резултата, обикновено свързана с решаването на проблем:
– да има видим краен резултат,
– 100% шанс за успех,
– въздействие и смисъл,
– съществена разлика преди и след,
– адекватно оценяване / възхищение.
2. Време, пари, енергия, които ще му отнеме да свърши дейността.
3. От какво ще трябва да се откаже, за да я приключи (качествен сън, здравословна храна, секс, “време за мен” и т.н.).
Ако горните са +++ – той ще го свърши.
Ако обаче са на минус, или 0 – не си струва усилието.
Тоест, дори и да изхаби 5000 калории, гонейки животно, което ще му набави 5000 калории – пак „не си струва“. За да си струва, трябва да си набави поне 7-8000 калории или нагоре.
Мисия: цветя и подаръци
Например, искаме да ни купува цветя и подаръци. Не всеки ден, разбира се, но… от време на време. Нека видим как се калкулира задачата.
Да има видим краен резултат – да те направи ЩАСТЛИВА и да получи точки.
Да има 100 % шанс за успех – да те направи ЩАСТЛИВА и да получи точки.
Въздействие и смисъл – да те направи ЩАСТЛИВА и да получи точки.
Съществена разлика преди и след – да си ПО-щастлива отпреди и да получи точки.
Адекватно оценяване / възхищение – да му ПОКАЖЕШ колко си щастлива и колко велик е той, че ти носи цветя.
Какво се случва в действителност… той най-сетне решава да ти купи цветя. Решава го НЕ защото му мрънкаш от 1 година за това, а защото колегата в офиса му е разказал как се е прибрал с цветя вкъщи и колко много точки и възхищение е получил :)))
Та, носи той цветята вкъщи, ти ги поглеждаш вяло и му заявяваш, че… “ти НЕ харесваш рози, това е супер банално, можеше да помисли малко, да се сети, че ти обичаш орхидеи и да ти купи орхидея. Освен това, точно сега нямаше нужда да харчи пари за глупости…”
И така… мислиш ли, че ще ти купи цветя отново? NOPE. За нищо на света…
Изчислението “струва ли си?” е с негативен резултат. А мъжете искат да имат 100% шанс за успех преди да се заемат с нещо.
Мисия 2: да изхвърли боклука
В този пример ще започнем отзад напред:
3. От какво ще трябва да се откаже, за да приключи задачата (качествен сън, здравословна храна, секс, “време за мен” и т.н.)
– Боклукът се изхвърля разделно и това отнема около 10 минути – да извади всички пликове от кофите вкъщи, да отиде до съответните кофи и да сортира боклука във всяка. За да го свърши, ще се лиши от една цигара с кафето пред офиса, където си разказва вицове с охраната. Първи минус.
2. Време, пари, енергия, които ще му отнеме да свърши дейността.
– Време, пари, енергия – 10 минути време. Втори минус.
1. Ценност на резултата:
– има видим краен резултат – да те направи ЩАСТЛИВА и да получи точки (това, че кофата вкъщи е празна и не мирише не се брои, на него НЕ му пука за това);
– въздействие и смисъл – жената не го регистрира по никакъв начин – 0 точки
– съществена разлика преди и след – жената не го регистрира по никакъв начин – 0
– адектвано оценяване от жената – липсва – трети минус.
Имаме 3 минуса и три нули = -3.
Струва ли си да изхвърля боклука – не, не си струва.
Има ли изход от ситуацията?
Има. И ако четеш редовно поредицата Celebrating partnership вече го знаеш. Има нещо със силата да промени калкулацията, защото е толкова могъщо, че дава много плюс точки наведнъж.
Сещаш ли се какво е то? Подсещам за предишната публикацията… мъжете играят за… точки и възхищение!
Трикът – просто му дай много точки, когато го направи! И тогава ще си струва усилията, времето, енергията, ще има въздействие и смисъл, съществена разлика и адекватно оценяване. Просто му дай точки! Но не само за крайния резултат.
На първо място, оценявай старанието, дори и да не го е направил по най-добрият възможен начин, както би го направила ти :)) – оцени старанието. Това ще го накара да го направи отново, а съвършенството има нужда от практика.
Дори и да не обичаш рози – зарадвай се на жеста и после намери начин директно (а не с намеци) да му кажеш, че много обичаш хортензии и орхидеи и ги предпочиташ през розите. “Но пък жеста с розите беше върха! Радваха ме всеки ден, докато ги гледах… но да знаеш, че орхидеята цъфти мноооого по-дълго и ще ме радва още повече.”
Другата ни голяма грешка е, че им изземваме задачите, ако не ги свършат перфектно (като нас) :))), а това автоматично занулява калкулацията и ги кара да НЕ ГО ПРАВЯТ НИКОГА ПОВЕЧЕ. Какъв е смисълът, като не само не го оценяваш, ами и недоволстваш, докато го прави… по-добре да не прави НИЩО.
И на трето, дай му точки за всяко едно от горните, едно по едно.
Кажи му, че си признателна за времето и енергията, които отделя. Сподели колко много означава за теб, че кофата е празна и не мирише. Кажи му колко е важно за теб. Дай му точките, които не вижда сам.
Например, в работата, точките са супер видими – заплащане, бонуси, достигането до заветната цел, успешното свършване на задачата, което шефът ще оцени и т.н. Но вкъщи не е така. Затова винаги се старай да му даваш точките, които не вижда сам!
И това не е всичко
Има и още един трик, но го използвай само при нужда, а не за всичко, иначе ще си загуби стойността.
Мъжете искат да сме щастливи. Затова и често ще чуеш мъжете да казват: ако тя е щастлива, и аз съм щастлив. И това не е лъжа. Това е доказан факт.
Според проучвания, щастието на жената е толкова важно за мъжа, че дори и да е прекарал супер успешен ден в офиса, ако жена му е нещастна, когато се видят вкъщи, на другия ден, ако го попитат за деня му – ще каже “имах лош ден”. Само защото жена му вкъщи не е била щастлива.
Щастието е могъща притегална сила за мъжа, единственото му желание за нас е да бъдем щастливи. Затова и фразата, която носи най-много точки е: „Това ще ме направи щастлива!“
Но отново – използвай я само за неща, които НАИСТИНА ще те направят щастлива. Иначе ще загуби силата и стойността си.
Това беше от мен за днес, надявам се да ти е полезно! И, разбира се, продължаваме следващата седмица, когато ще ти разкажа за фазите, през които преминават мъжете на различна възраст, какво да очакваш от всяка и как влияят на отношението им към нас, жените.
Разкошен ден,
Надя